Uwaga na fałszywe zbiórki dla ofiar nawałnic!

2017-08-22 18:37

Oszuści żerują na nieszczęściu osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic. Podszywają się pod organizatorów zbiórek pieniędzy. Próby wyłudzeń, chociaż nieliczne, mają również miejsce wśród samych poszkodowanych! Podpowiadamy, po czym rozpoznać podmioty, które naprawdę chcą pomóc.

Na terenie Kaszub czy Borów Tucholskich prowadzone są zbiórki na rzecz ofiar nawałnic. Poszkodowani nie będą musieli płacić podatku od darowizn. Występuje zapotrzebowanie na: materiały budowlane, meble, odzież, środki czystości, a nawet wyprawki szkolne – informuje trojmiasto.wyborcza.pl. Niestety, atmosferę niesienia pomocy innym wykorzystują również internetowi oszuści. W mediach społecznościowych można znaleźć posty fałszywych wolontariuszy. Wykorzystują sytuację i apelują o przelewy na rzecz poszkodowanych, podczas kiedy w rzeczywistości liczą na własny zysk.

Polski Czerwony Krzyż, który działa na Pomorzu, alarmuje, że w woj. pomorskim zastraszająco często dochodzi do prób wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem zbiórki dla ofiar nawałnic. Podczas zbiórek odkryto również liczne nieprawidłowości. Z danych PCK wynika, że ujawniono już ok. 100 takich incydentów. PCK zapewnia, że większość z nich udało się wyeliminować, ale nadal ponad 20 zbiórek budzi wątpliwości.

W związku z próbami wyłudzeń Polski Czerwony Krzyż może skierować do prokuratury 22 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienia są już przygotowane, organizatorzy spółek dostali jednak czas na dopracowanie swoich działań. – Daliśmy organizatorom czas do poniedziałkowego wieczoru na wyjaśnienie nieprawidłowości. Jeśli tego nie zrobią, wyślemy zawiadomienia do prokuratury – mówi cytowany przez „Gazetę Wyborczą" Kamil Żuk, dyrektor pomorskiego oddziału PCK.

Zachowanie niektórych poszkodowanych również pozostawia wiele do życzenia. Rozmówca GW podaje przykład kobiety, która chciała ofiarowane jej ze zbiórki pieniądze przeznaczyć na wymianę mebli w kuchni. Jak się okazało, meble nie ucierpiały znacząco przez nawałnicę, natomiast zawilgotniała podłoga.

Jeżeli chcesz mieć pewność, czy twoja pomoc rzeczywiście dotrze do potrzebujących, przekaż wsparcie za pośrednictwem rzetelnej i sprawdzonej organizacji pozarządowej. Jej numer KRS możesz sprawdzić online. Ponadto niektóre urzędy gmin publikują na swoich stronach internetowych namiary na zaufane fundacje i stowarzyszenia, które organizują zbiórki funduszy dla ofiar nawałnic. Upewnij się również, czy osoba, na rzecz której prowadzona jest zbiórka, faktycznie poniosła szkody w wyniku kataklizmu. Weryfikacją ofiar nawałnic zajmuje się m.in. Lidka Makowska, radna dzielnicy Wrzeszcz Górny z Gdańska, która osobiście odwiedza poszkodowanych. Niestety wiele prowadzonych zbiórek ma chaotyczny charakter, a niektóre nie są przez nikogo kontrolowane. Brakuje również oficjalnej bazy osób, którym powinno się pomoc.

Zobacz też: Rodziny poszkodowane przez nawałnice dostaną 500 plus na czas. Złożą wnioski w mobilnych punktach?

Przeczytaj także: 6 tys. zł zapomogi i do 200 tys. zł na odbudowę domu dla rodzin poszkodowanych przez nawałnice

Polecamym: Proboszcz chce pieniędzy na kaplicę. Metody zbiórki nie podobają się parafianom

Oprac. na podst. trojmiasto.wyborcza.pl, innpoland.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze